standard

Akými účinkami sa vyznačuje sladká stévia? 0

zdrave-sladidlo

Sladká tráva, alebo stévia cukrová je rastlina, ktorá dorastá do výšky 30-60 centimetrov. Patrí k rodu Stévia, ktorých sa vo svete vyskytuje okolo 150 druhov. Ide o viacročnú rastlinu, ktorá je tristokrát sladšia, ako cukrová repa, z ktorej sa získava cukor a pritom neobsahuje takmer žiadne kalórie. Jej pôvod možno hľadať v Paraguaji a v Brazílii, možno ju nájsť hlavne oblasti Amambay, alebo Pantanal. Vyskytuje sa hlavne v nadmorskej výške 200 – 600 metrov nad morom a rastie v blate, alebo na brehoch riek.

Stévia je už aj v Európe veľmi rozšírená. Japonci dokonca využívajú stéviu už viac ako 30 rokov, následne sa rozšírila do Číny a Vietnamu, prenikla do Izraela, Nemecka, Bulharska, Francúzska, Anglicka, ale aj do Čiech a dostala sa aj na Slovensko. Pestuje sa tiež v Mexiku a Kalifornii. Je jednoducho obľúbená a rozšírená po celom svete a to nielen pre svoju sladkosť, ale tiež aj pre jej zdravotné účinky.

Ako možno stéviu využívať?

Stévia je skvelá hlavne v tom prípade, ak chcete znížiť svoj denný prísun cukru. Obezita je v súčasnosti veľmi rozšírená a preto sa mnoho ľudí snaží rozličnými diétami znížiť svoju možnosť. Súčasťou diét je samozrejme aj obmedzenie cukru a práve vtedy je stévia tým najvhodnejším riešením – je sladká, ale vôbec sa od nej nepriberá. Je vhodná aj ako sladilo pre diabetikov a pomáha pri cukrovke. Na rozdiel od umelých sladidiel má jednu výnimočnú schopnosť – pomáha odúčať od závislosti na cukre. Ak varíte a pečiete, tak môžete stéviu používať do sladkých jedál, koláčov, dezertov, môžete si ňou osladiť nápoje – čaje, sirupy a podobne.

Akými zdravotnými účinkami sa stévia vyznačuje?

Stévia má:

-          protizápalové a protinádorové účinky,

-          podporuje imunitu,

-          udržiava v rovnováhe cukor v krvi,

-          podporuje trávenie, pomáha pri redukcii hmotnosti,

-          vyznačuje sa močopudnými vlastnosťami a priaznivo pôsobí pri hnačke,

-          obmedzuje tvorbu zubného povlaku a zubného kameňa.

No Comments Yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>