standard

Vyberajte si zdravé potraviny! 0

vyziva4

Človeku nestačí, aby pre svoju existenciu prijímal v každodennej potrave iba zdroje čistej energie teda tuky alebo sacharidy. Naopak, potrebuje prijímať a dopĺňať aj stavebné a regulačné látky – bielkoviny, ako aj vitamíny, minerálne a stopové prvky z rastlinných zdrojov. Tie sú súčasťou mnohých enzýmov a ďalších látok, ktoré zohrávajú v bunkách nášho tela dôležité funkcie.

Rastlinná potrava obsahuje aj mnoho ďalších užitočných látok. Ich pravidelný príjem potom podporuje našu imunitu(obranyschopnosť voči choroboplodným baktériám a vírusom),ruší škodlivé pôsobenie rôznych karcinogénov, spomaľuje rast zhubných nádorov a má protizápalové aj antioxidačné účinky.

Antioxidanty sú látky, ktoré chránia bunky nášho tela voči škodlivým tzv. voľným radikálom. Voľné radikály sú molekuly, ktoré obsahujú nestabilný kyslík a ak ich je v našom tele príliš veľa, môžu spôsobiť pre naše bunky nenapraviteľné škody.

Ovocie a najmä zelenina sú bohaté na vodu a vlákninu s nízkym obsahom tuku a energie.

Ideálna je konzumácia nízkotučných mliečnych výrobkov ako bielkovinovej zložky v kombinácii s ovocím a zeleninou. Ich denný prísun by mal byť okolo 500 gramov.

Strukoviny, najmä sója a celozrnné cereálie by takisto nemali chýbať v našom každodennom jedálničku. Dôležitá je rôznorodosť a pestrosť rastlinnej potravy.

Sója vďaka vysokému obsahu fytoestrogénov pôsobí preventívne proti srdcovo-cievnym chorobám, osteoporóze, vysokému cholesterolu, rakovine hrubého čreva, prsníka a prostaty.

Celozrnné obilniny a cereálie sú dôležitým zdrojom vlákniny ,vitamínov, ale aj energie. Preto by sme nemali zabúdať na rozumné množstvo, primerané konkrétnym možnostiam výdaja energie.

Je dobré, keď si zvyknete rozdeliť dávky zdraviu prospešných potravín na 5 porcií denne.

No Comments Yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>